» » VPN Nedir?

VPN Nedir?


VPN Nedir?

VPN, sanal özel ağ sistemidir. İnternet üzerinden iletişimi şifreleyen bu uygulama güvenli iletişim konusunda aradığınızı sizlere sunabiliyor.

VPN nedir? VPN, bilgisayarlar arasındaki iletişimi şifreler ve güvenli bir hat oluşturur. Şifreli iletişim yolunu sadece şifreyi okuyabilen bilgisayarlar görebilir. Bu kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizliliğiniz aynı şekilde yüksek olacaktır. VPN sayesinde IP adresiniz gizlenir. Farklı bir IP adresinden gezinmeye başlarsınız. VPN, bağlantınızı güvenli hale getiren özel uygulamalardan bir tanesidir. Aradaki iletişim kriptolu olarak bulunur. Bu iletişim seçeneğine VPN tünelleri üzerinden erişirsiniz.

VPN Türleri Nelerdir?

VPN uygulamaları donanım ve yazılım tabanlı karşımıza çıkar. VPN çözümleri bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü üzerinden kurulu olarak gelir.Her işletim sistemi üzerinde farklı VPN protokoller yer alır.Bazı programlar kullanıcılarına VPN desteği sunabiliyor. Bağlandığınız VPN sunucusu aktif hale geldiği zaman yasaklı sitelere girişişlemini gerçekleştirebilirsiniz.

VPN bağlantısı iletişimi kriptolu hale getirir. Böylece gizlilik içerisinde VPN sunucusu üzerinden bilgisayarlar işlem görür. VPN dünyada en çok kullanılan sistemlerden bir tanesidir.

VPN Kullanım Amaçları

VPN ilk olarak güvenli iletişim amacıyla kullanılıyordu. Son zamanlarda bu uygulama yasaklı sitelere girmek için tercih ediliyor. VPN’ ler şu konulardan bahsedebiliriz.

• VPN’ ler internetteki veri akışının güvenli olmasını sağlar.
• Kurumlar arası VPN protokolü üzerinden mesajlaşma yapılabilir. Bu sayede kurum verilerinin güvenliği tam olarak korunur.

VPN Neden Kullanılır?

İnternetin zamanla tehlikeli duruma gelmesi de VPN kullanımının sıklığını arttırmaya başlamıştır. İnternet üzerinde bir çok kişi bilgisayarlarına VPN kuruyor. VPN neden kullanılır?

• Bir çok ülkede internet yasakları ile karşılaşabiliyoruz. Bu tarz kısıtlamalardan kurtulmak için VPN’ den destek alabilirsiniz.
• Torrent gibi benzeri ağlar bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu platformlara erişim sağlamak için VPN kullanabilirsiniz.
• İnternet üzerinde gizliliğini korumak için VPN kullanabilirsiniz

VPN Ne Kadar Güvenli?

Her VPN uygulaması güvenli değildir. VPN farklı şirketler tarafından yapılmaktadır. Gizlilik konusunda büyük avantaj sağlayan VPN eklentilerini seçerken dikkatli olmamız gerekir. VPN hizmeti konusunda öne çıkmış birçok yer alır. Mutlaka seçim yaparken bu firmaları incelemelisiniz.

Bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza indireceğiniz VPN hizmeti ile gizliliğiniz en iyi şekilde koruma altına alınıyor.VPN uygulamalarını yüklemeden önce sözleşme şartlarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Ücretsiz VPN hizmeti veren firmalar sizlere yasaklı giriş konusunda destek verebiliyor.Ancak kişisel bilgilerinizin korunduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

VPN şifreleme işlemleri bilgilerinizin korunma derecesini gösterir. Eğer güçlü bir kriptolama kullanan VPN servisinden yardım alıyorsanız içiniz rahat olabilir. Ancak zayıf bir kriptolama kullanan, ücretsiz servisler sizlere gizlilik konusunda aradığınızı sunamayabilir. VPN her geçen gün daha fazla kişi tarafından araştırılmaktadır. Burada en doğru yöntem güvenilir uygulamaları seçmektir.

VPN Uygulamaları Nasıl Kurulur?

Piyasada bulunan VPN servislerinin tamamı küçük dosyalarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. VPN hizmeti aldığınız firmadan indireceğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurmanız yeterli olacaktır.VPN servisleri her alanda kullanıcıların ihtiyaçlarına başarılı bir şekilde cevap verebiliyor. Bazı VPN servisleri ücretli olabilir. Kurulum sonrasında bir miktar ödeme yapmak zorunda alabilirsiniz. Günümüzde ücretsiz olarak hizmet veren VPN servisleri de bulunur. Ancak bu servisler internet hızı dahil olmak üzere bir çok özelliğini kullanıcılarına kısıtlı bir şekilde sunar. VPN kurulumu kolayca bilgisayarlara tanımlanır. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra tüm yasaklı sitelere çok kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz. VPN uygulamaları dünya üzerinde yasaklı olan sitelere kolayca erişim gerçekleştirmenizi sağlar. Güvenilir VPN servisleri ile problem yaşamadan özgür bir şekilde internet üzerinde gezinebilirsiniz.